Menu
AKTİF YAŞAM

Diyabet tedavisinde egzersiz çok önemlidir

Diyabet tedavisinde egzersiz çok önemlidir
Yayınlanma Tarihi: 02.12.2014
Okunma Sayısı: 1035

Diyabetin tedavisinde farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Tüm tedavi yöntemleri kan şekerinin kontrol edilmesinde ve dolayısı ile diyabete bağlı oluşabilecek komplikasyonların önlenmesinde önem kazanmaktadır. Son yıllarda insülin, oral antidiyabetik ilaçlar ve beslenme tedavisi ile birlikte egzersizin de tedavinin içesinde yer alması gerektiği artık kabul edilmektedir.

Yapılan egzersiz veya fiziksel aktivite, yiyeceklerde bulunan karbonhidratların egzersiz sırasında kas dokuları tarafından enerji için kullanılmasını sağlamaktadır. Bu sayede kan şekerinin yükselmesi engellenmektedir. Ayrıca egzersiz kilo kontrolünde de etkili olarak özellikle kiloya bağlı olarak gelişen kan şekeri artışlarının geri dönüşünü de sağlamaktadır. Fiziksel aktivite veya egzersizin diğer olumlu sağlık etkileri de düşünülürse, diyabetli bireylerde egzersizin ne kadar önemli olduğu daha da ortaya çıkmaktadır.

Şeker hastalarında bilinenin aksine sabah aç karnına egzersiz yapılması glikagon gibi hormonlarda artışa neden olarak kan şekerinde beklenmedik artışlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, diyabetli bireylerde egzersiz için en uygun zaman yemek yenildikten sonraki 1-2 saattir. Bu sayede yiyecekler yenildikten sonra içerisindeki karbonhidratlar kana geçmekte ve kaslar bu şekeri enerji için kullanarak kan şekerini düşürebilmektedir.

Sonuç olarak diyabetli bireyler için bir fiziksel aktivite programına başlamak kan glikoz düzeylerini hedeflenen aralıkta tutmaya yardımcı olmaktadır.


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)