Menu
AKTİF YAŞAM

D vitamini suplementasyonu egzersiz performasını etikler mi?

D vitamini suplementasyonu egzersiz performasını etikler mi?
Yayınlanma Tarihi: 02.02.2017
Okunma Sayısı: 360

D vitamini hem vitamin hem de hormon yapıdadır. Kemik ve dişlerin yapısının oluşumunda önemlidir. Kandaki kalsiyum ve fosfat seviyesinin kontrolünde rol alır. D vitamininin beslenme ile alınan kaynakları yağ içeriği yüksek balıklar, yumurtadır. Ancak beslenme, D vitamini seviyesinin düzenlenmesi için yetersizdir. D vitamininin esas kaynağı güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarına maruz kalınması ile deride D vitamini sentezini uyarır.
 
Daha önce yapılan bir çalışmada D vitamininin stres hormonu olarak bilinen kortizolün yapımı için gerekli olan enzimin aktivitesini engellediği gösterilmiştir. Kortizolün yüksek seviyede olması kan basıncını arttırabilmektedir. D vitamini kortizol seviyesini azalttığı için kardiyovasküler riski azaltabilmektedir.
 
Yeni yapılan bu çalışmada yaş ve ağırlıkları eşleştirilmiş 13 sağlıklı bireye 50g D vitamini 2 hafta boyunca verilmiştir.
 
D vitamini verilen grupta kan basıncında azalma ile beraber idrar kortizol seviyesinde azalma tespit edilmiştir. Fitness testinde D vitamini alan grupta 20 dakikada 6.5 km, plasebo grupta 5 km yol alındığı saptanmıştır. 
 
Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151101150629.htm


Etiketler
sporcu, D vitamini, egzersiz
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)