Menu
AKTİF YAŞAM

Çocukların aktivitelerini artırmak için aile olarak neler yapabiliriz?

Çocukların aktivitelerini artırmak için aile olarak neler yapabiliriz?
Yayınlanma Tarihi: 20.09.2015
Okunma Sayısı: 898

Çocukluk dönemi, tüm alışkanlıklarda olduğu gibi fiziksel aktivite alışkanlığının da kazandırılacağı en güzel dönemdir. Bu dönemde aile olarak yapabileceklerimiz çocuklarımızın düzenli aktivite alışkanlığı kazanmasında çok etkili olacaktır.

1. TV, bilgisayar gibi ekran etkinliklerinin toplamı günde 2 saati geçmemelidir. Aile olarak bu sürenin sınırlandırılması konusunda kural konulmalıdır.

2. Çocukların günlük ev işleri yapmalarına izin verilmelidir. Anne ile yapılacak ev işleri veya baba ile yapılacak bahçe veya alışveriş işleri çocuğunuzun hareketini artıracaktır.

3. Güvenli olan ve mümkün olan her şartta çocukların yürümesi tercih edilmelidir. Çocuğunuzla birlikte kısa mesafeleri muhakkak yürüyün. Duraktan önce inme veya toplu taşıma araçlarına bir durak sonra binme gibi alışkanlıklar geliştirilmelidir.

4. Asansör yerine merdiven çıkma önerilip özendirilmelidir. Bu konunun belki bir oyun haline getirilip zevkli hale getirilmesi sağlanmalıdır.

5. Çocuklar ev ödevinden önce, okuldan sonra dışarıda yapabilecekleri aktivitelere cesaretlendirilmelidir. Güvenli olan her ortamda çocuğunuzun dışarıda oynamasına izin verilmelidir.

6. Çocuklara fiziksel aktiviteyi özendirecek hediyeler seçilmelidir (paten, ip atlama, bisiklet vb.). Bu sayede hareket daha çok oyun olarak algılanıp uygulanacaktır.

7. Çocuğunuza örnek olun. Unutmayın çocuklar anne ve babalarını taklit ederler. Bu konuda güzel örnek olmalısınız.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)