Menu
AKTİF YAŞAM

Çocuklar kış aylarında bile dışarıda oynamalıdır

Çocuklar kış aylarında bile dışarıda oynamalıdır
Yayınlanma Tarihi: 24.07.2016
Okunma Sayısı: 4168

Hava güzel olduğunda ve güneş parladığında birçok aile çocuklarının dışarda oynamasını ister. Neden? Çünkü hepimiz biliriz ki çocuklar için dışarıda oynamak iyidir. Ancak bunu kış aylarında yapmayıp, çocukları içeride oynamaya mahkum ederiz. Unutmayalım yaz aylarında olduğu gibi, kış aylarında da çocukların dışarda oynamaya ihtiyacı vardır. Yaz ve kış aylarında dışarıda oynamanın faydalarına bir göz atalım.

1. Bağışıklık sistemleri kuvvetlenir
Dışarda oynayan çocuklar, daha çok kir, hayvan ve bakterilerle karşılaşacak, bilinenin aksine maruz kalınan tüm bu etmenler, çocukların savunma sistemini kuvvetlendirerek , otoimmun hastalık ve allerji riskini azaltacaktır.

2. Hareket sağlar
Dışarıda oynayan çocuklar daha fazla hareket ederler. Vücutlarının hareketini sağlayan bisiklete binme, top oynama, paten kayma, karda oynama, kartopu savaşı yapma gibi dışarıda yapılan aktiviteleri hiçbir video oyunu veya evde yapılan bir aktivite geçemez

3. Hayal güçlerini geliştirir
Günümüz çocuklarının en büyük eksikliği hayal güçlerinin yetersiz olmasıdır. Bunun  nedeni ise; teknoloji çocuklarının her şeyi görmeleri ve bunları hayal etmelerinin gerekmemesidir. Dışarıda oynamanın hayal gücünü geliştirdiği ancak televizyon, video oyunları, bilgisayar, IPOD bunu yapamadığı unutulmamalıdır.

4. Problem çözme yetenekleri artar
Dışarıda açık havada oynayan çocukların, evde video oyunları oynayan ve evde kalan çocuklardan gerçek yaşam problemlerini daha iyi çözdükleri belirlenmiştir.

5. D Vitamini sağlar
Çocuğunuz için D vitamini çok önemlidir. D vitamini güneşten sağlanır ve çocuğun genel sağlığı ile birlikte hafızasını, enerjik olmasını ve daha iyi bir psikolojide olmasını sağlar. Bu D vitamini kazanımı için günlük 10-15 dakika güneşten yararlanılması gerekmektedir.

Sonuç olarak yaz veya kış fark etmez. Çocuklarımızın yukarıda belirtilen faydaları sağlamaları için dışarıda oynamalarının gerektiği unutulmamalıdır.

Kaynak: http://mommiesmagazine.com/10580/children-play-outside-winter/


Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)