Menu
AKTİF YAŞAM

Antrenman sonrası süt için

Antrenman sonrası süt için
Yayınlanma Tarihi: 25.11.2014
Okunma Sayısı: 2889

Son yıllarda profesyonel sporcuların ve egzersiz yapan bireylerin, egzersiz sonrasında süt içtikleri ve bu uygulamanın giderek yaygınlaştığı görülmektedir.

Süt içeriğinde; karbonhidrat, protein ve yağ ile birlikte özellikle terle kaybedilen sodyum ve potasyum gibi mineralleri ve kas gevşetici özelliği olan kalsiyumu bulundurmaktadır. Bu besin öğeleri ile birlikte terle kaybedilen sıvının yerine koyması yani rehidrasyonu sağlaması, tadı nedeni ile içiminin kolay olması ve rahat taşınması, sütü egzersiz sonrası sıklıkla kullanılan cazip bir sporcu içeceği haline getirmiştir.

Süt yukarıdaki özellikleri ile birlikte aşağıda belirtilen şu özellikleri de içermektedir;

- Karbonhidrat (laktoz) içeriği sporcu içeceği ile benzer orandadır. Sütteki karbonhidrat oranı %4.5-5 arasında değişmektedir.

- İçerdiği kazein/ whey protein oranı 3:1 dir ve bu oran sindirim ve emilimin daha yavaş olmasını sağlamakta ve kan amino asit konsantrasyonundaki artışı desteklemektedir.

- Whey proteinleri aynı zamanda büyük oranda dallı zincirli amino asitleri içermektedir. Dallı zincirli aminoasitler kas metabolizması ve protein sentezinde etkili olmaktadır.

Sütün bu özellikleri özellikle dayanıklılık ve kas yapıcı antrenman yapan bireylerde çok etkili olmaktadır. Egzersiz sonrası alınan süt belirtilen protein özelliği ile kas kütlesinde beklenen artışa ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.

Egzersiz sonrası içilen süt ayrıca egzersiz sonrası toparlanmayı yani kişinin egzersiz öncesi haline kısa sürede dönmesini de sağlamaktadır. Bu konuda son yıllarda çok fazla çalışma yapılmış olup egzersiz sonrasında alınan sütün toparlanmada çok etkili olduğu belirlenmiştir.

Tüm bu nedenlerle egzersiz sonrası toparlanmada ve istenen kas kitlesine ulaşmada, egzersiz sonrası süt tüketimi çok etkilidir. Süt ile birlikte ayran ve yoğurt gibi süt ürünlerinin de bu etkiye sahip olabileceği düşünülmektedir.

Özellikle antrenmandan hemen sonra 200 ml süt içmeyi unutmayın.

Etiketler
Onay Bekleyenler 0
Yorumlar 0
Yorum Yapmak için Üye Girişi yapınız.
Uzmanın Sitedeki Foto Galerileri (Toplam kez okundu)
Uzmanın Sitedeki Yazıları (Toplam kez okundu)